Näst bästa valet för SD, historiskt sämsta för S

Nu är det dags att börja få lite perspektiv på valet. Besvikelsen över att inte ha vunnit majoritet (antagligen) för blågula är givetvis stor. Men det kommer fler val. Och vi ska inte glömma att detta är det näst bästa riksdagsvalet någonsin för Sverigedemokraterna.

Alla resultat jämförs med förra valet. Men förra valet 2022 var det bästa Sverigedemokraterna uppnått. Detta val är det näst bästa.

För Socialdemokraterna är det värre. Deras valresultat är det sämsta under allmänna rösträttens tidevarv. Man får gå till valet 1908 för att finna ett sämre valresultat för Socialdemokratin.

Som konservativ sätter vi allt i ett större sammanhang. Dessa siffror visar på partier i helt olika lägen.

Socialdemokraterna behöver bromsa ras efter ras i väljarstöd. Sverigedemokraterna har stabiliserat sig på 17-20 procentsnivån och kan förbereda nya framgångar.

Låt oss inte glömma det.

Rulla till toppen