Idag rök vi ihop med S-ledamoten Helene Fritzon i kammaren. EU-parlamentet höll debatt om kvinnors rättigheter. Det blev en engagerad tillställning där Beatrice Timgren och jag debatterade mot S.
Jag reagerade på att Fritzon (S) inte tog upp de allvarliga problem med hederskultur utgör för kvinnor i Sverige och Europa. Hennes svar var att vi “bara” talade om utländska mäns våld och därför är “naiva” – vi ser inte svenska mäns våld. Det är ett märkligt resonemang. För det första talade vi inte bara om islamisters våld, för det andra är islamisters systematiska och organiserade hedersförtryck betydligt allvarligare för de unga kvinnor (och pojkar) som utsätts för det.
När hörde du senast att en svensk familj dödat sitt barn för att välja fel partner? Jag kan inte påminna mig om att jag någonsin hört att hela släkten deltar i förtryck av unga och deras livsval. Däremot är det vardag att unga från muslimska familjer utsätts. Att Fritzon blundar för det är talande.
Se vår debatt i X:
Socialdemokraterna ignorerar – av ideologiska skäl – de riktiga hoten mot jämställdheten
— Beatrice Timgren (@BeatriceTimgren) March 12, 2025
Istället för att prata om islamisering, balkongflickor och importen av destruktiv kvinnokultur fokuserar de på könskvotering, jämställdhetsintegrering och genusperspektiv i alla… pic.twitter.com/tbsxP9qeUK