Enorma protester i Spanien mot öppna gränser

Socialistregeringen i Spanien har sedan i våras givit amnesti åt nära en miljon illegala migranter. Detta blev också signal för marockaner att ta sig förbi stängslet till exklave Ceuta och närmast ockupera området. Nu protesterar spanjorerna i hundratusental.

Över 230 000 har de senaste dagarna demonstrerat på Spaniens gator i protest mot den spanska regeringens migrationspolitik.

Man motsätter sig socialistregeringens slappa migrationspolitik som innebar att över 70 000 migranter i juli stormade den spanska exklaven Ceuta, vilket resulterade i kaosartade scener. Under anstormningen tros minst 80 personer ha dött efter att ha drunknat eller trampats ihjäl, skriver Aljazeera. Många tusentals migranter är kvar i området och skapar oro.

Genom de omfattande demonstrationerna i flera spanska städer ökar trycket på socialistiske premiärministern Pedro Sánchez. Demonstrationerna runtom i Spanien hölls till stöd för Ceuta och i protest mot regeringens agerande. Minst 230 000 personer ska ha deltagit, rapporterar Sveriges radio.

Demonstranterna stöder de 80.000 spaniorer som bor i Ceuta och som fått sin vardag förstörd av lika många migranter som olagligen tog sig in till dem.

– Ceuta är inte till salu, Ceuta måste försvaras, säger en demonstrant till Reuters.

Vi vill inte bli andra klassens medborgare. Gränserna måste hållas, säger en 45-årig lärare.

Se rörliga bilder från Channel 4, CNN, News 24.

Frågan är om vi kan få se samma bilder i Sverige efter en vänsterseger i riksdagsvalet och Miljöpartiet får makten att öppna alla gränser till Sverige för en ny migrantvåg.

Rulla till toppen