I Spanien är socialistpartiet öppet med det. Stor invandring kommer ge vänstersidan i politiken eviga valvvinster eftersom migranterna kommer rösta på vänsterpartier. Nu visar Novus i Sverige att det är ett i högsta grad sann spekulation.
Det är Fokus som publicerar Novusmätning där S och V har ett kraftigt övertag bland muslimska röster, 61,6 procent respektive av 18,7 procent. Med Miljöpartiets 4,9 procent så får de rödgrön partierna 85 procent av muslimer i Sverige.
De borgerliga märks knappt, bara 3,8 procent, med M på 2,1 procent.
Däremot får Sverigedemokraterna i mätningen 10,4 procent av de muslimska väljarna, alltså mer än dubbelt så mycket som övriga Tidöpartier tillsammans.
– Det finns utomeuropeiskt födda, många med muslimsk identitet, som inte heller tycker att Sverige ska öka flyktingmottagandet och som gärna ser en stramare migrationspolitik, säger statsvetaren Henrik Ekengren Oscarsson till Fokus. Han pekar också på att många väljare med invandrarbakgrund bor i områden där kriminalitet och otrygghet märks tydligt i vardagen.

Här sprider Socialdemokraterna budskap på arabiska. Ordagrant: “Din röst behövs! Gör Sverige mer rättvist”. Vad betyder det gentemot denna målgrupp?
