Poddmedverkan: Regleringsivern driver politiken till ineffektivitet

Allt mindre blir gjort i det offentliga. Miljarderna rullar men medborgarna får det inte bättre. Hur har det kunnat bli så?

I podden Riksronden tar vi upp en aktuell bok, Abundance, av två vänsterjournalister som kritiserar vänstern i USA för att inte göra upp med regleringsivern som gått för långt. Istället för att kasta pengar på problemen borde man se till att nå resultat.

Låter enkelt, men det är synnerligen svårt att utmana den byråkrati som i västvärlden, såväl i USA, EU som i Sverige, växer sig allt starkare och som gör det allt svårare för politiker att åstadkomma någonting alls.

I podden tar jag upp ett exempel från boken: President Biden avsatte motsvarande 75 miljarder kronor för att bygga laddningsstolpar för elbilar. Efter fyra år hade… sju laddningsstationer byggts. Infrastruktur går inte bygga eftersom den stryps av regleringar som är sinnessjuka. Ändå fortsätter politiken, inte minst EU, att skriva nya regler, fler regler, mer detaljerade regler.

Denna trend måste utmanas!

Rulla till toppen