Jag har gjort en så kallad reaktionsvideo där jag spontant kommenterar det jag tar del av för första gången. Det gäller ett inlägg om två migranter som grovt våldtagit och förnedringsfilmat en funktionsnedsatt flicka – och slipper både fängelse och utvisning.
Inlägget jag läser är gjort av Charlie Weimers, min kollega i Europaparlamentet som kritiserats av L-ledaren Mohamsson för att vara “fanatisk”. Se min reaktion:
Fängsla och utvisa Nima och Bilal. Jag reagerar. pic.twitter.com/2lxoMUiRr1
— Dick Erixon (@DickErixon) June 27, 2026
Jag blir riktigt upprörd när jag ser hur svensk lagstiftning är slapp och likgiltig mot brottsoffer och låter våldtäktsmän utan svenskt medborgarskap kommer undan. Domen kom tidigare i juni.
Vad domen visar är att Tidö-majoriteten bara hunnit börja förändra lagstiftningarna och att det är mycket som återstår för att göra vårt land tryggt, fritt och svenskt igen.