Socialdemokraternas partiledare trodde hon var smart när hon sa att hon inte tänker debattera mot statsministern, utan vill möta Jimmie Åkesson. Hon fick svar på tal när Åkesson meddelade att han inte tänker debattera med henne utan med de som kommer att bestämma i en vänsterregering – Miljöpartiet och Vänsterpartiet.

I valrörelser blir det alltid tramsiga utspel om vem som vill debattera mot vem. Magdalena Andersson vill inför höstens val markera mot Moderaterna och sa nej till debatt med Ulf Kristersson och för att istället vilja debattera mot Jimmie Åkesson.
Varför? S vill håna M och skrämmas med SD.
Självfallet trodde Socialdemokraterna att Åkesson skulle tacka ja till ett sådant tillfälle att få uppmärksamhet i valrörelsen.
Men Åkesson fintade bort Magdalena rejält när han höll vårtal igår.
Åkesson säger nej till enskild debatt med S-ledaren och vill hellre debattera med MP-topparna Daniel Helldén och Amanda Lindh eller V-ledaren Nooshi Dadgostar.
Varför? Jo, det är ju dom som kommer att bestämma i en rödgrön regering.
Schack matt!
Åkesson mästare i taktikspelet
Här visade Jimmie Åkesson än en gång att han är mästare i politiskt taktikspel. De borgerliga har alltid varit dåliga och tungfotade när Socialdemokratin ägnat sig åt tufft makt- och taktikspel. Med ett undantag. Thorbjörn Fälldin kunde svara med samma mynt. Och nu är det Jimmie Åkesson som behärskar makt- och taktikspelet lika väl, om inte bättre än, Socialdemokratin.
Åkessons reaktion på S-utspelet är briljant. Inte nog med att han förödmjukar S och straffar dem för den höga svansföringen, han får också ut sin egen poäng om att det är de betydligt radikalare partierna i oppositionen som kommer att bestämma om de vinner valet. Dessutom svetsar han samman det egna laget genom att inte låta M-ledaren marginaliseras. Han visar i handling sin lojalitet till det blågula laget.
Jag njuter när jag ser hur smart politik kan spelas, särskilt när en arrogant aktör skaffar sig själv en rejäl retorisk-taktisk örfil.