Kulturfolket hånar politiken – dra in pengarna!

Kulturminister Parisa Liljestrand (M) hånas inom kulturkretsar därför att hon inte åker till Göteborgs filmfestival där hon förra året möttes med burop.

”Pinsamt, pinsamt, pinsamt. Fegt. Oroväckande. Upprörande”, skriver regissören Maria Eriksson-Hecht om kulturministerns val att avstå från att medverka. Andra kulturkändisar tycker politiker har ”dåligt självförtroende” när de inte vill låta sig bli utbuade av en omogen, bortskämd och världsfrånvänd publik.

Förra året möttes Liljestrand burop och hånskratt när hon i sitt tal på Göteborgs filmfestival sa att det inte är ”politikens uppgift” att vara branschens ”bästa kompisar och företrädare i regeringen”.

Detta med anledning av att kulturbranschen ständigt kräver mer i bidrag från skattebetalarna.

Ett rimligt svar på hånet är att dra in bidragen. Varför ska skattebetalarna skicka sina surt förvärvade slantar till otacksamma vänsteraktivister?

Det finns ingen anledning att staten med automatik ska ösa pengar över sådant som människor och marknader inte tycker är värt något att betala för. Kulturbranschen borde lära sig att skapa sådant som publiken är villig att betala för.

Rulla till toppen