Asylsökande: Från hundratusental till femhundra

Har Tidöavtalet alls minskat invandringen? Många siffror cirkulerar. Men den helt avgörande siffran på asylsökande visar otvetydigt på en kraftig minskning. Under januari-juni 2025 har 574 personer fått asyl i Sverige. En rekordlåg nivå.

Det är asylinvandringen som bär skulden till att Sverige blivit ett otryggt land där det råder brister inom vård, bostäder, skolor och inte minst brist på lag och ordning.

Därför är den politiskt viktigaste uppgiften att stoppa den okontrollerade asylinvandringen. Och det har skett – nästan. Under första halvåret 2025 är det 574 personer som sökt asyl och fått uppehållstillstånd.

Därutöver har Sverige tagit emot 789 kvotflyktingar, alltså personer som hämtas från FN:s flyktingläger och faktiskt är flyktingar med flyktingskäl.

Till det kommer 4.264 ukrainare som under första halvåret fått uppehållstillstånd enligt massflyktingdirektivet.

Den stora bulken, resten, som uppgår till 38.560 uppehållstillstånd, har beviljats för anhöriga (12.223), studier (7.591), EU-medborgare (5.237) och för att arbeta i Sverige (12.766).

Totalt 44.187 uppehållstillstånd har beviljat under januari-juni. På helhår blir det över 88.000. Det är många. Men det har skett stor förändring mellan kategorierna. De som kommer har i högre grad ordnade förhållanden och belastar i mindre grad välfärden.

Visst, anhöriginvandringen borde minska. Där finns uppenbara bidragstagare, den kategori som historiskt låtit bli att lära sig svenska, vägrat arbeta och levt på bidrag. Skälet till att de fortfarande är många beror på de internationella konventioner som Sverige och alla västländer envisas med att följa, trots att de är föråldrade och otidsenliga. Till och med socialliberala tidningen Economist har till slut förstått det: Scrap the asylum system.

Regeringarna i Danmark, Italien, Österrike, Belgien, Tjeckien, Estland, Lettland, Litauen och Polen har uppmanat till omprövning av asylrätten och därmed också rätten för anhöriga att följa efter. Sverigedemokraterna hade gärna skrivit under på det, men regeringen avstod. Här finns en hel del mer att göra. Men då krävs att väljarna i högre grad stödjer partier som vill åtgärda dessa konventioner och inte ser dem som “Guds lagar”.

*

Källa: Migrationsverket.

Rulla till toppen